Dowiedziałam się ostatnio o tym, że nasz chleb powszedni ma również swoje święto. Światowy Dzień Chleba jest obchodzony 16 października każdego roku, obecnie jest to 8 edycja.

indeks

16 października 2013 – Światowy Dzień Chleba – 8 edycja

 

Nie wiem kto to wymyślił, ale ogłoszenie i zasady świętowania znalazłam na tym blogu. Myślę, że to znakomita okazja do docenienia wartości chleba naszego powszedniego, a także pokazania jak kreatywnie można podejść do tematu pieczywa. W ramach obchodów planowane jest „blogowe” pieczenie ulubionych chlebków. Chcąc uczcić ten dzień, a zarazem stworzyć coś niebanalnego postanowiłam upiec chleb z dodatkiem suszonych pomidorów pasteryzowanych w oliwie z dodatkiem ziół. Przepis na te pomidory podałam tutaj. Do pieczenia wykorzystałam mój garnek żeliwny. Dzięki niemu chlebek wyszedł smaczny i rustykalny. W smaku przypomina nieco pizzę. Ma też niezwykły kolor – lekko czerwonawy, z widocznymi kawałkami pomidorów.

 

Chleb z suszonymi pomidorami i ziołami prowansalskimi

Zaczyn:

100g letniej wody

chleb_z_suszonymi_pomidorami

Chleb z suszonymi pomidorami i ziołami prowansalskimi

100g mąki żytniej

120g zakwasu

 

Ciasto:

Cały zaczyn

250ml wody

100g mąki żytniej

400g mąki pszennej chlebowej lub poznańskiej

0,5 szkl. otrębów pszennych

1 łyżeczka cukru

2 łyżeczki soli

Propozycja podania

Propozycja podania

2-3 suszone pomidory drobno pokrojone

2 łyżki oleju lub oliwy od pomidorów

0,5-1 łyżeczka ziół prowansalskich

Dodatkowo:

0,5-1 łyżeczka drożdży suszonych (dla pewności)

 

Wykonanie:

1.            Przygotować zaczyn – wymieszać składniki i zostawić pod przykryciem, w cieple na ok.8 godz. Najlepiej nastawić wieczorem i piec rano, lub nastawić rano i piec wieczorem.

2.            Gdy zaczyn wyrośnie należy go wymieszać z pozostałymi składnikami. Można dodać dodatkowe drożdże jeśli zakwas jest jeszcze młody, lub gdy z jakichś powodów bardzo nam zależy żeby chleb szybciej i pewniej wyrósł.

3.            Wyrobić ciasto – jest dość luźne. Warto jednak pilnować, żeby nie było ani zbyt luźne, ani zbyt twarde.

4.            Po wyrobieniu formujemy bochenek składając ciasto w kopertę i kładąc złączeniem do dołu na papierze (lub ściereczce kuchennej) posypanym mąką. Zostawiamy na ok.1h pod przykryciem, w ciepłym miejscu (max.35C )aż podrośnie. Ja zostawiam w misce wyłożonej papierem i przykrytej ściereczką.

5.            Garnek żeliwny wstawiamy do zimnego piekarnika i nagrzewamy przez ok.45-60 min. w temperaturze 220C.

6.            Gdy ciasto chlebowe podwoi objętość wkładamy je do nagrzanego garnka (UWAGA – GORĄCY!). Możemy dno garnka posypać płatkami owsianymi, lub mąką, jeśli boimy się, że chlebek „przyklei” się do dna, ale nie ma takiej potrzeby. Nie smarujemy garnka niczym, ani nie posypujemy. W ostateczności można wkładać chleb razem z papierem, na którym leżał. Przykrywamy garnek pokrywką i pieczemy pod przykryciem 25min. następnie odkrywamy pokrywkę i pieczemy 30min. w temp. 200C. Po tym czasie wyjmujemy z garnka i zostawiamy do ostygnięcia na kratce.  Garnka nie musimy wcale myć. Jest czysty – wystarczy przetrzeć suchą ściereczką.

Suszone pomidory to świetny dodatek nie tylko do ciasta chlebowego

Suszone pomidory to świetny dodatek nie tylko do ciasta chlebowego

Jeśli nie używamy garnka żeliwnego pieczemy w piekarniku tak jak zwykły chleb:

Do 4 punktu postępujemy tak samo, a następnie gdy podwoi objętość nacinamy i wkładamy do pieca nagrzanego do 230C. Tuż przed włożeniem spryskujemy wnętrze piekarnika wodą i pieczemy 15min. w temperaturze 230C, następnie na chwilkę uchylamy drzwiczki aby wypuścić parę i zmniejszamy temperaturę do 200C. w tej temperaturze pieczemy ok. 45min.

Z domową wędliną

Z domową wędliną jest przepyszny

Taki chleb jest pyszny, ale raczej nie do dżemów. Najlepiej smakuje z wędlinami, zwłaszcza tymi robionymi własnoręcznie.

A może zaproponujecie własny pomysł na chleb z ulubionymi dodatkami smakowymi? Ciekawa jestem jakie by one były – tradycyjne (jak kminek, czarnuszka czy nasiona) czy może jakieś niezwykłe? Jakieś pomysły?